Ostnovci

Nejbližší akce:

18. 05. 2024 1D Výprava

Co je to skauting?

Skauting je dobrovolný, nezávislý a anepolitický spolek, jehož posláním a účelem je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě. A to za pomocí her a programech konajících se na schůzkách, výpravách a táboru pod dohledem zkušených a kvalifikovaných vedoucích.

Zdroj: Stanovy Junáka - českého skauta

Pro více informací: článek Proč se stát skautem

Vybavení na družinovou schůzku

Na schůzku je potřeba se sebou mít papír a tužku (blok nebo deník je ideální), šátek, uzlovačku (přes metr provazu o průměru přibližně tak 5 – 8mm) a hadrovku (koule vyrobená ze starých ponožek, přesněji zjistíte na schůzce).

Doporučujeme malou svačinu a láhev s vodou. Snažíme se, aby se na našich akcích kluci zdravě stravovali, tak jim prosím na družinovky nedávejte sladké nápoje nebo další sladkosti. Také počítejte s tím, že energetické nápoje má rádce právo zabavit.

Stejné pravidlo jako s energetickými nápoji platí i pro telefony. Pokud je člen během družinovky opakovaně na telefonu (samozřejmě mimo nutný kontakt s rodiči), tak má rádce právo telefon zabavit a vrátit na konci družinovky.

Vybavení na vícedenní výpravy

Velký batoh - do batohu je ideální zabalit vše a nic nenosit v rukách. Zvlášť objemné vybavení je náročnější nést v rukách než v batohuVybavení, zvlášť objemné, je těžší nést v rukách než v batohu, zároveň to ztěžuje koordinaci. Taky se hodí nemít plné ruce v případě pádu.

Spacák a karimatka - spacák doporučujeme nekupovat zbytečně nic drahýého, protože dítě hoho časem přeroste. V chladnějších měsících spíme v chatách a hlavní užití v přírodě bude mít kolem léta, proto levnější stačí.

Ešus, lžíce a hrnek - seženete v každém outdoorovém obchodě

Průběh skautského roku, účast na akcích, tábor

Nejčastější činností jsou družinové schůzky, které probíhají každý týden od 16:30 do 18:30 v naší klubovně na adrese Mozartova 6. Máme 4 družiny a každá se zde schází jiný den v týdnu: Bizoni - pondělí, Bílá Růže - úterý. Havrani - středa, Stopaři - čtvrtek. V družině je do 10 členů a jsou vedeni rádcem.

O víkendech se potkáváme na jednodenních a vícedenních výpravách. Termíny výprav najdete na stránkách, čas od času je zasíláme mailem. Bližší informace k výpravě se na stránkách objeví nejpozději týden před výpravou.

Výpravy jsou stejně důležité jako družinovky, protože na nich stihneme víc než za 2 hodiny odpoledne. Prosím berte proto výpravy jako nutnou součást skautské činnosti.

Na vícedenní výpravy se na stránkách dopředu přihlašuje odkazem u konkrétní akce. Většinou probíhají od pátku odpoledne do neděle odpoledne. Z účasti na vícedenních výpravách usuzujemeposuzujeme, jestli je člen schopen zvládnout delší akci jako je například tábor, proto vyžadujeme účast alespoň na jedné za rok pro všechny členy. U nových členů toto posuzujeme důkladněji, protože je ještě neznáme.

Tábor je dvoutýdenní a každý rok probíhá v první nebo druhé polovině července. Spíme v podsadových stanech tzv.. "Áčkách", a vždy se koná na holé louce bez pevných kamenných budov. Tábor je výběrový a vyhrazujeme si právo někoho nevzít, pokud si myslíme, že dvoutýdenní akci nezvládne. Toto není pravidlem, ale často nováčky na tábor bereme až druhý rok.

Poplatky a registrace přihlášení

Poplatek za jedno pololetí činí 1000 Kč. Z něj platíme jízdenky na výpravy, pronájem a energie, nakupujeme vybavení pro naši činnost a část odvádíme pro vyšší skautské organizační jednotky, které zajišťují mimojiné pojištění na skautských akcích. Pro nás vedoucí je skauting čistě dobrovolný a žádné peníze si nebereme.

Zvlášť se platí za vícedenní akce a to přímo na srazu akce hotovostí. Tyto peníze jdou na jídlo a pronájem chaty. Cena za vícedenní výpravu se pohybuje okolo 500 Kč (záleží na ceně pronájmu chaty).

VCena letního tábora se pohybuje okolo 4000 Kč. Finance jdou podobně jako u vícedenních výprav na jídlo, pronájem (doprava a pronájem louky) a opravu/nákup vybavení.

Oblečení a kroj

Na fotkách si můžetenebo kluci na akcích si všimnout, že máme oblečení spojené s naším oddílem.

Poté, co se k nám rozhodnete chodit (po přihlášce a registraci), tak máte na první oddílové tričkotričko nárok zdarma. Na předání se kluci domluví s rádcem na družinovce. Pokud se najde správná velikost, tak tričkoko dostane ihned, a pokud ne, tak až po hromadné objednávce před táborem.

Mikiny, kšiltovky a další neděláme pravidelně, ale na jednorázovou objednávku. Když budeme něco takto nechávat vyrábět, dostanete email s možností objednání.

Kroj nosíme na slavnostní události a na nástupy na táboře. Vždy před táborem kroje hromadně objednáváme (součástí předběžné přihlášky) z webu www.junshop.cz s 10% slevou. Pokud si ale chcete kroj objednat sami, tak na tuto slevu máte takéy nárok. Napište nám na email pro slevový kód. Základní nášivky dostanete k prvnímu kroji zdarma. (obrázek kam patří – bude přímo na stránkách ne takto součástí textu). Správně se ke kroji nosí jednobarevné kalhoty.

Kontakty

Hlavní kontaktní adresa je email: vedeni@ostnovci.cz. Pokud nás potřebujete rychle kontaktovat tak na telefonní číslo 732 719 160 (Prokop Rygel) nebo 604 751 631 (Michal Šťastný).

Rychlý kontakt na výpravy je vedoucí výpravy (napsaný u každé akce).

Na drobné záležitosti týkající se družinovek můžete kontaktovat rádce příslušné družiny. Prosíme, na záležitosti netýkající se družinovek pište na kontaktní email a neřešte tyto věci s rádci. Rádci mají na starost svojí družinu a neměli by být nejsou zatěžování ostatními organizačními záležitostmi.

Mozartova 6, Olomouc

Mobil